fbpx

Naše historie

Naše škola, v České republice, vznikla v roce 1992. Je jedna ze 38 po celém světě. A navazuje na tradici, která začala již za 2. světové války ve Velké Británii.

 

ŠKOLA PRO NÁMOŘNÍKY

První škola Outward Bound byla založena v roce 1941 v Aberdovey ve Walesu jako solečné dílo Kurta Hahna, německého pedagoga, a lodního magnáta Sira Lawrence Holta.

Všimli si totiž, že na moři, při střetech s německými loděmi, přežívají spíše námořníci starší a zkušenější, ne ti mladí. Z jistého pohledu paradoxně: „Vždyť ti mladí by měli být plní sil, tak jaktože to není naopak?“ Odpověď byla: zkušenosti. Ty těm nováčkům chyběly.

Proto společně založili školu, kde pomáhali rozvíjet schopnosti, které umožňovaly krizové situace na moři přežít. Využívali k tomu náročných podmínek, reálných výzev a týmové spolupráce. Cílenými aktivitami vedli své svěřence také k uvědomění, že vzájemnou podporou dosáhnou více, než každý jednotlivě. A to prakticky, zážitkem. Ne ve školní lavici, kde by se o všem bývalo jen povídalo.

 

Škola pro život

Hahn v tomto pokračoval i po válce, jen se výuka transformovala do zcela civilní podoby. Bylo totiž zjevné, že schopnost překonávat překážky a vyrovnávat se se svízelnými situacemi, stejně jako další osobnostní rozvoj, potřebovali mladíci v běžném životě úplně stejně jako na moři.

Škola se následně otevřela i dívkám a začala se zaměřovat na komplexní přístup ve výchově: součástí byla nejen týmová spolupráce, ale také služba (pomoc ve svém okolí) nebo i expedice (schopnost si ve skupině naplánovat svoji výpravu). Mnohé programy trvaly i dlouhé měsíce, jiné pár týdnů. To vše s jasným cílem: aby se Hahnovi svěřenci naučili dovednosti potřebné pro život. Protože co si vyzkoušeli (nanečisto) zde, to pak mohli aplikovat v reálném životě. A stejně to děláme i my dodnes.

V roce 1953 se patronem školy stal princ Phillip, vévoda z Edinghburgu.

Prvními účastníky kurzů byli mladí námořníci ve Walesu.
Po válce cvičení přesáhla hranice tréninku budoucích vojáků a stala se základem civilního rozvoje nejen jednotlivců, ale i kolektivů a týmů.

OUTWARD BOUND DNES

Dnes je Outward Bound největší a nejrozšířenější neziskovou organizací na světě zaměřující se na outdoorové zážitkové vzdělávání. Působí v 35 zemích světa, má 38 škol (středisek) a ročně jejími expedicemi projde přes 150 000 účastníků: od dětí až po válečné veterány. Hlavní cílovou skupinou jsou ale mladí od 15 do 26 let.

Zastřešující organizací, koordinující všechny národní školy, je Outward Bound International. V České republice je touto národní školou již od roku 1992 Prázdninová Škola Lipnice. Pod značkou Outward Bound pořádá specifickou řadu kurzů: expedice v přírodě, využívající svoji unikátní metodu zážitkového vzdělávání – kdy prostředkem k učení je reálné prostředí.

V roce 2021 nás začal podporovat Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě. Více o něm i jak nás podpořil v tomto článku na jejich webu.

[Odesláním tohoto formuláře souhlasíš s použitím tvých výše uvedených údajů dle Zásad ochrany osobních údajů.]