fbpx

O školní expedici OUTWARD BOUND

Co znamená Outward Bound?

Slovní spojení „outward bound“ pochází ze staré námořnické angličtiny: označuje okamžik, kdy loď opouští bezpečí přístavu a vyplouvá na širé moře, do neznáma a rizika, avšak vstříc novým zkušenostem a poznáním. Od této chvíle se musí posádka spolehnout sama na sebe.

U nás to tak má dva významy. První: když se na konkrétní expedici vydáváme do přírody. Jako skupina, co se o sebe bude muset postarat, a zatím neví, co ji přesně čeká. Druhý (hlavně pro mladší účastníky): snaha připravit účastníky na jejich cestu dospělostí. Zocelit je v dovednostech, které budou potřebovat, ať již v osobním nebo pracovním životě. Protože to naše expedice umí.

Pro koho je expedice určena?

Pro třídu SŠ nebo třídu posledních ročníků ZŠ a jejich třídního učitele. Když se přidá školní preventista nebo školní psycholog, bude to ještě lepší. Součástí expedice je také hraní karet osobností a povídání o klimatu třídy.

V čem je přínosná pro jednotlivé studenty?

Jak řekl Kurt Hahn, zakladatel Outward Bound. “Člověk dokáže víc, než si myslí. A když se mu to podaří objevit, pravděpodobně se už nebude chtít po zbytek života spokojit s ničím menším.” Expedice zvyšuje odolnost, samostatnost a sebedůvěru. Naučí tě outdoorové dovednosti a připraví tě na život.

Co expedice přinese třídě?

Skvělé zážitky, které budou mít přesah i po návratu z expedice. Třída se víc stmelí a naučí se spolu lépe spolupracovat. Zároveň nikdo není do kontaktu s ostatními nucen a může kromě společných činností zůstat ve své zóně osobního komfortu. Spolupráce přirozeně přichází při stavění tábořiště, přípravě jídla, při přípravě dřeva a rozdělávání ohně.

V čem je vaše expedice jiná než třeba výprava se Skauty?

Na naší expedici používáme metodiku Outward Bound International a kromě učení outdoorovým dovednostem rozvíjíme studenty také osobnostně. Pracujeme s principy zpětné vazby, vrstevnického učení a reflexe. Navíc jsme vyvinuli speciální pomůcku pro posílení porozumění mezi studenty ve třídě – karty osobností. Karty ukazují, jak pestrá může být škála osobností, které se ve třídě potkávají. Pomáhají pojmenovat základní potřeby různých osobností a napovídají, jak se k sobě s respektem chovat.

Co budeme na expedici dělat?

Vydáme se do přírody a v ní budeme fungovat jako skupina. Společně budeme překonávat výzvy a nenadálé situace, které se nám postaví do cesty, třeba během putování, nocování nebo přípravy jídla. Stejně tak si budeme jen užívat chvíle ležení v trávě, koupání v jezerech nebo sezení u ohně pod hvězdami. Čeká nás povídání, čas strávený společně i o samotě nebo přemýšlení o životě.

Co budeme na expedici jíst?

Budeme společně vařit na ohni a naučíme vás připravit jídlo v přírodě tak, aby vám chutnalo. Typickým jídlem je pokrm, který obsahuje vhodnou kombinaci následujících surovin – kuskus, bramborová kaše, sušené maso, sýr, klobásky, slanina; na snídani třeba sušené ovoce, ovesná kaše, kakao, sušené mléko aj. Jíme z misek, které si s sebou neseme v batohu.

Jak probíhá příprava na expedici?

Expediční šéf za vámi přijde do školy, ukáže vám fotky toho, jak vše probíhá, vybalí batoh plný užitečných věcí a všechno vysvětlí. Vnímáme jako důležité, abyste se se šéfem expedice osobně poznali. Kromě této návštěvy dostanete seznam doporučeného vybavení a další praktické informace emailem. Pokud je to potřeba, může se šéf potkat také s rodiči, aby byly rozptýleny jejich případné obavy.

Je možné půjčit si u vás pro studenty nějaké outdoorové vybavení?

Ano. Chápeme, že někteří doma nic takového nemáte. Půjčení je bezplatné. V tuto chvíli je vybavení našeho skladu základní, ale postupně rozšiřujeme nabídku.

Musím mít fyzičku, abych to zvládl/a?

Nemusíš. Důležité je, aby jela celá třída. Pro fyzicky zdatné vymyslíme něco extra, aby se nenudili. S menší fyzičkou tě začnou dřív bolet nohy, ale společně to zvládneme a o to víc si pak užiješ spánek ve spacáku.

Nemám s outdoorem zkušenosti. Mám se obávat?

Určitě ne. Do přírody můžeš vyrazit i s nalakovanými nehty. Důležité je jen odhodlání a dobré boty. Všechno ostatní se vstřebá.

Mohu s sebou brát mobil a další elektroniku?

Mobil si vzít můžeš, ale připrav se na to (a připrav na to i své okolí), že během expedice nemusí být signál, takže možná nebudeš na příjmu. Zároveň doporučujeme: zkus si těch pár dní užít bez něj. Mnozí říkají, že je to dobrý, tak tomu dej šanci.

Další elektroniku nedoporučujeme. Ať se případně něco nezničí. Je to ale na tobě, protože my za tyhle věci odpovědnost nepřebíráme.

Jak je to s hygienou? Bude sprcha? Záchod?

Na záchod chodíme do přírody. Na místě k tomu dáme i nějaké tipy a triky.

Co se týká další hygieny, čekej koupání v potocích nebo rybnících. V případě zvýšené potřeby hygieny (třeba při menstruaci) bude vždy možnost se opláchnout minimálně pitnou vodou z lahve. Případně je možné si vzít vlhčené ubrousky, ale jestli je nechceš odnášet s sebou zpátky do civilizace do koše, tak ber rozložitelné, prosím.

BEZPEČNOST A ZDRAVÍ

Co když se na expedici něco stane, někdo se zraní?

Všichni naši instruktoři mají základní zdravotnický výcvik a jsou schopni poskytnout první pomoc na místě. Zároveň máme po celou dobu expedice jednoho člověka v záloze jako “bezpečnostní krytí”. Je připraven přijet (přiblížit se) k místu události autem a situaci řešit.

Mám stravovací specifika, jak je to zohledněno při přípravě jídel?

Před expedicí je povinností každého studenta vyplnit tzv. Zdravotní prohlášení, ve kterém uvede případná zdravotní omezení (alergie na léky, pravidelná medikace, apod.) a stravovací specifika. Zdravotník expedice se s nimi seznámí a zajistí suroviny pro vaření podle případných omezení. Žádné zdravotní informace o studentech nešíříme, jen je potřebujeme znát pro to, abychom předešli nepříjemným zdravotním situacím.

Beru léky, které musí být v chladu. Mohu jet?

I tuhle situaci jsme už řešili. Využili jsme pro chlazení potoky nebo lednici v nedaleké restauraci. Doporučujeme v lékárně pořídit přenosné chladící pouzdro na léky, které usnadní logistiku chlazení.

Jsou expedice Outward Bound bezpečné?

Ano. Na bezpečnost (lidí, věcí i okolí) dbáme hodně.

Samozřejmě, že se potenciálně něco může stát, ale v rámci prevence děláme vše pro to, aby tomu tak nebylo. Nebo abychom byli připravení minimalizovat negativní následky, kdyby se přeci jen náhodou něco stalo.

Slouží nám k tomu celý systém pravidel a postupů, díky kterým riziko omezujeme, v těch klíčových zcela vylučujeme. Zajišťujeme to vícenásobnou prevencí a dvojitou kontrolou aktivit. Však naše bezpečnostní standardy patří v tomto oboru mezi nejpřísnější na světě. A zároveň jsou pravidelně, minimálně jednou za dva roky, podrobovány kontrolám z naší mateřské organizace Outward Bound International. Díky tomu vždy víme, co a jak můžeme ještě zlepšit, respektive sami ostatní učíme, co a jak mohou lépe dělat oni.

Jaké zkušenosti mají vaši instruktoři?

Po našich instruktorech toho chceme hodně. Mimo praxe i mnohé certifikace. Proto za ně dáváme ruku do ohně.

Musí totiž být trenéry, facilitátory, risk managery i kouči v jedné osobě. A navíc i záchranáři, protože musí být schopni poskytnout první pomoc (všichni jsou proškoleni na kurzech ZDrSEMu, někteří jsou i jeho instruktory). Proto prochází náročnou instruktorskou přípravou a mají za sebou často i tisíce hodin práce s lidmi.

Mám zdravotní potíže. Mohu jet?

Snažíme se, aby na mohl jet opravdu každý, ale zároveň chceme maximálně dodržet bezpečnost a odpovědně situaci posoudit – i vzhledem k chystanému programu a občas i vzdálenosti odborné zdravotní péče.
Proto vyplňuje každý účastník (nebo jeho zákonný zástupce) kromě přihlášky také zdravotní deklaraci. Odtud se naši instruktoři dozví o tvých případných omezeních. Menší omezení jen vezmou na vědomí a v průběhu expedice přizpůsobí situaci tak, aby byl program zvládnutelný. Pokud je omezení komplikovanější, je možné, že se ti ozvou zpátky a budeme věc konzultovat, případně se radit s tvým lékařem nebo zákonnými zástupci. Nejde o to někoho vyřazovat, ale být schopni zajistit to, co je v případě zdravotních omezení třeba.

 

Nenašli jste, co hledáte? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme.

[Odesláním tohoto formuláře souhlasíš s použitím tvých výše uvedených údajů dle Zásad ochrany osobních údajů.]