fbpx

O OUTWARD BOUND

Co znamená Outward Bound?

Slovní spojení „outward bound“ pochází ze staré námořnické angličtiny: označuje okamžik, kdy loď opouští bezpečí přístavu a vyplouvá na širé moře, do neznáma a rizika, avšak vstříc novým zkušenostem a poznáním. Od této chvíle se musí posádka spolehnout sama na sebe.

U nás to tak má dva významy. První: když se na konkrétní expedici vydáváme do přírody. Jako skupina, co se o sebe bude muset postarat, a zatím neví, co ji přesně čeká. Druhý (hlavně pro mladší účastníky): snaha připravit účastníky na jejich cestu dospělostí. Zocelit je v dovednostech, které budou potřebovat, ať již v osobním nebo pracovním životě. Protože to naše expedice umí.

Co mi expedice dá? S čím odjedu?

Nejen zážitky, ale především zkušenosti: které využiješ ve svém osobním i pracovním životě. Na našich expedicích totiž nejde jen zážitky (třeba sjet řeku na raftu, uvařit si ve skupině jídlo na ohni nebo vyzkoušet si vedení skupiny), ale z těchto zážitků i získávat zkušenosti přenositelné do reálného života.

Takže minimálně se víc poznáš nebo třeba odjedeš s větším sebevědomím, stejně jako s nově objevenými či rozvinutými dovednostmi. Stejně jako s vědomím, že toho dokážeš víc, než si o sobě teď myslíš.

K tomu se naučíš i mnohé outdoorové dovednosti: od stavění bivaků přes vázání pár uzlů až po vaření na ohni. To je ale jen vedlejší bonus k tomu hlavnímu, o čem jsme psali výš.

A mimo to si rozhodně odvezeš nová přátelství, která dost možná zůstanou již navždy.

V čem jsou vaše expedice jiné oproti dovolené s cestovkou?

Naše expedice mají úplně jiné cíle. Jde nám o celkový (fyzický i duševní) rozvoj lidí, ne pouze o zážitky z cest. Proto čekej nejen ty, ale i následně cílené rozbory toho, co a jak probíhalo: ať si z toho odneseš nové zkušenosti. S tímto ti pomohou naši instruktoři, kteří tě vším provedou.

Jestli tak chceš jet někam jen pro zážitky, cestovka bude lepší. Nebo třeba puťák s kamarády. Jestli chceš i cílený, zkušenými instruktory vedený zážitkový seberozvoj, jsou pro tebe naše expedice.

Děláte firemní expedice?

Ne. Mimo expedic, co jsou tady na webu, děláme jen expedice na míru pro školy (třídy). Pro firmy to dělá naše sesterská společnost Česká cesta. Takže jestli nějakou expedici chceš pro svůj pracovní kolektiv, ozvi se jim. Nebo nám dej vědět a my vás propojíme.

Chci se stát sponzorem/donátorem Outward Bound. Kam se ozvat?

Napiš nám na ob@psl.cz nebo zavolej a domluvíme vše potřebné.

A rovnou: díky moc za to, vážíme si toho. Jako neziskovka totiž na darech fungujeme a díky nim můžeme pořádat mnohé akce: třeba pro školy (expedice pro třídy často dotujeme, aby byly pro žáky levnější). Nebo některým jedincům účast zlevňujeme nebo ji nabízíme zdarma (třeba dětem z dětských domovů, které by si ji jinak dovolit nemohly). Tedy díky za zájem pomoci, změníš tak životy.

V jakém jazyce expedice probíhají?

V současné době pouze v češtině. V budoucnu počítáme i s mezinárodními akcemi v angličtině. Až se to stane, bude to na stránce dané expedice uvedeno

PŘIHLAŠOVÁNÍ A PLATBA

Jak se přihlásím?

Tady si vyber expedici, která tě zajímá (můžeš si ji vyfiltrovat, třeba podle svého věku) klikni na fotku expedice a už uvidíš odkaz na přihlášku. Tu stačí vyplnit, odeslat a my se již zpátky ozveme, co a jak dál.

Jen pozor: některé expedice mohou mít již plno nebo naopak ještě nezahájily přihlašování. Pak to bude na dané stránce uvedené.

Nabízíte nějakou finanční výpomoc nebo stipendia?

Ano. Každý do 26 let včetně má možnost požádat o příspěvek z Lipnického stipendijního fondu. Stačí vyplnit tento formulář. Udělej to prosím vždy až po odeslání své přihlášky. Zpátky se ti ozve Zuzana a řekne, jak to dopadlo.

Fond podporuje především ty, kteří si v současné době nemohou účast dovolit nebo je pro ně účastnický poplatek příliš vysoký. Typicky je možné dosáhnout na příspěvek až 4 000 Kč, není ale nárokový. Schválení žádosti a konkrétní výše stipendia vždy záleží na dané situaci, kterou posoudí členové (přispěvatelé) Fondu.

Je možné požádat i zápůjčku: kdy za tebe Fond zaplatí celý poplatek (nebo i jen jeho část) a podle domluvy vše později, klidně po částech, splatíš zpátky. Stipendium i zápůjčku je možné zkombinovat.

Mohu jako rodič přihlásit syna/dceru?

Ano, ale obecně je lepší to nechat na něm/ní. Však na expedici se o sebe budou muset postarat také sami a vy jim tam nepomůžete.

Jestli ale chcete dát účast jako dárek nebo překvapení, možné to určitě je. Vyplňte přihášku s údaji za něj/ni a jen do poznámky uveďte, že jde o dárek. My se s vámi již spojíme a domluvíme, co a jak dál.

Můžeme se přihlásit ve dvou?

Možné to je, ale nedoporučujeme to. Jet sám totiž dává možnost si to užít s úplně čistým šítem, bez očekávání jiných, jak se máš chovat, protože tě tak znají odjinud. Prostě být opravdu sám/sama sebou.

Neplatí to ale samozřejmě vždy. Proto přihlášku klidně pošlete oba, jen prosím uveďte, že se vzájemně znáte. Kdyby to byl problém, ozveme se a řekneme si, co a jak, případně dáme nějaké tipy a triky, jak si s tím na místě poradit.

Je mi trochu méně let, než je limit. Mohu se přihlásit?

V některých případech to možné je, věkový rozsah je mnohdy orientační. Klidně se tak přihlas. Kdyby to problém byl, ozveme se. Vždy to totiž záleží na mnoha faktorech, třeba na věkové struktuře aktuálně přihlášených nebo plánovaném programu.

Jsem po vyplnění přihlášky na expedici automaticky přijat/a?

Ne. Přihlašovací proces je dokončen až zaplacením alespoň části platby. Do té doby Tě s přihláškou může kdokoli předběhnout. A o účasti na expedici samozřejmě rozhoduje pořadí přihlášených…

Mám zdravotní problém. Jak to mám dát vědět?

Během přihlašování dostaneš odkaz na vyplnění online zdravotní deklarace, zjišťující tvůj zdravotní stav. Tak to napiš tam. Klidně se pořádně rozepiš, ať je našim instruktorům vše jasné. Jestli by nebylo, ozvou se a doptají.

Na začátku expedice pak od tebe budeme potřebovat ještě její aktualizaci. Ať víme, jestli se něco nezměnilo. Ale kdyby se něco závažného objevilo již v mezičase, dej nám vědět třeba na mail, ať s tím můžeme počítat co nejdřív. Díky!

Mám potravinovou alergii/intoleranci či stravovací specifika. Mohu jet?

Většinou ano, ale dej nám o tom, prosím, vědět ve zdravotní deklaraci, kterou budeš vyplňovat při přihlašování. Ať s tím můžeme počítat.

Zároveň: ačkoliv se pokusíme vyjít všemu, nemůžeme to zaručit. Ne vždy jsme schopni zajistit naprosté vyloučení nějaké složky. Uděláme pro to ale maximum.

Budu moci svou účast po přihlášení zrušit?

Ano, ač doufáme, že to nebude potřeba. Chápeme ale, že pro to máš své důvody.

Vrácení účastnického poplatku podléhá stornopoplatkům, které jsou uvedeny u každé expedice zvlášť. Obecně ale: čím později se odhlásíš, tím méně ti vrátíme zpátky.

Je také možné za sebe najít náhradníka. Jestli se ti to podaří, dejte nám o tom vědět, ať to můžeme potvrdit. Finanční vyrovnání si pak prosím vyřešte mezi sebou.

V každém případě – při jakékoliv změně budeme rádi, když nám ji dáš vědět co nejdřív, ať s tím můžeme pracovat a třeba odlovit náhradníky. Díky!

Co je v ceně expedice?

Vždy záleží na konkrétní expedici. Ale obecně: především přítomnost a pozornost našich instruktorů, kteří dbají na pohodu a bezpečnost, stejně jako na to, aby si každý účastník odvezl co nejvíc nových zkušeností. Dále je součástí program, jídlo (až na výjimky), společné vybavení, speciální vybavení na některé aktivity (například záchranné vesty na vodu nebo helmy na lezení), lékárna či podpůrný instruktor, který se stará o zásobování a bezpečnost.

Součástí ceny obvykle není doprava na a z expedice.

Co je v ceně zimní expedice?

Jestliže není u dané expedice uvedeno jinak, tak víkendový Prolog před expedicí kurzem (na kterém dostaneš tipy a triky, jaks se připravit, nebo i vyšlápneme do kopců, abychom otestovali vybavení), sedm dní putování zimní krajinou, strava na část expedice (na první část si každý jídlo veze vlastní), vedení zkušenými instruktory (se znalostí prostředí a zkušenostmi), zásobovací bezpečnostní vozidlo s řidičem v dojezové vzdálenosti pro případ nouzové situace, pronájem srubu, sloužícího jako záchranné doplňkové útočiště, zapůjčení sněžnic, pomoc se sehnáním dalšího vybavení, program nebo základní úrazové pojištění.

Dopravu na místo a zpět, stravu na první část expedice a případně půjčení dodatečného vybavení si každý hradí sám.

PŘED A NA Expedici

Jakou mám mít fyzičku, abych to zvládl/a?

Nemusíš být žádný sportovec nebo sportovkyně. Na každé expedici je sice poměrně dost fyzických aktivit, ale jsou připraveny tak, aby je mohl běžný účastník (dokonce i ten, který sedí hodně času ve škole nebo v práci) zvládnout.

Zároveň na místě nečekej žádné testování nebo poměřování se s ostatními. Více jde o to, zkusit si něco nového a překonat sám sebe.

Více informací, jak se případně na konkrétní expedici připravit, dostaneš dopředu. U zimních expedic třeba na prologu (krátké, typicky víkendové přípravné části expedice několik týdnů před začátkem).

Jaké potřebuji vybavení?

Expedice jsou různé, ale u převážné většiny z nich potřebuješ spacák, karimatku, dobrý batoh, čelovku/baterku, prošlápnuté boty a oblečení do různého počasí (od slunečného po déšť, na den i na noc, na zimu i na teplo). Některé z věcí je možné si zapůjčit. Proto, pokud ti něco chybí, nemusí to být překážkou – zkus se zeptat ve svém okolí nebo dej vědět nám a zkusíme pomoci. Jediné, co je třeba mít opravdu vlastní, jsou dobré boty a oblečení. Nebo třeba kartáček.

Seznam potřebného vybavení od nás dostaneš dostatečně brzo před začátkem.

Nemám s outdoorem zkušenosti. Je to i tak pro mě?

Jasně, že je. Pro hodně lidí je to právě jejich první zkušenost s podobnými aktivitami nebo delším pobytem v přírodě. Není potřeba mít žádné zkušenosti, všechno se naučíš. Tak, aby to bylo bezpečné a v pohodě. Naši instruktoři ti s tím pomohou.

Kde expedice začíná a končí? Jak se tam dostanu?

To se dozvíš mailem, nejpozději 14 dní před začátkem.

Dostat se tam budeš muset po své vlastní ose. V některých případech ti doporučíme, jakým vlakem/busem přijet. Někdy (cesta do zahraničí) vám účastníkům nabídneme možnost domluvit si mezi sebu spolujízdu.

Expedice končí vždy tak, aby bylo možné se rozumným způsobem dostat zase zpět domů.

Obecně nedoporučujeme přijet autem: v naprosté většině případů totiž začínáme a končíme na jiných místech, tak by bylo obtížné se dostávám zpět). Jestli již auto, tak se spíš jen nech dovézt a odvézt. Ale přijdeš tak třeba o seznamování se již ve vlaku cestou tam nebo společnou jízdu zpátky domů. Zrovna tu si hodně účastníků vždy chválí.

Nemohu jet. Jak se mám odhlásit? Vracíte peníze?

Pokud potřebuješ účast zrušit, ozvi se s tím na ob@psl.cz.

Čím dřív to uděláš, tím lépe: u většiny expedic je nastavený storno poplatek, který se odvíjí od data odhlášení (čím dřív se odhlásíš, tím více peněz ti vrátíme). Informace o tom jsou vždy na webu expedice a je to i v mailu o platbě.

Neúčast ze zdravotních důvodů nebo karanténa není dále nijak speciálně zohledněna a je považována za standardní neúčast. Je však možné za sebe najít do začátku expedice (případně Prologu, je-li její součástí) náhradníka, který místo převezme, a finanční vyrovnání si vyřešit mezi sebou. Jen ná o tom dej vědět, potřebujeme vaši výměnu schválit.

Pokud bychom museli expedici rušit z důvodu koronavirových opatření či jiných nečekaných událostí my, vrátíme ti částku za expedici v plné výši zpět, případně sníženou o již absolvovanou část expedice, případně Prologu.

V každém případě si můžeš u mnoha pojišťoven sjednat tzv. pojištění storna. O tom se případně informuj ještě před zaplacením, většina to totiž odmítá udělat zpětně. 

Co a jak se na expedici jí?

Většinou to, co si sami jako účastníci vymyslíte a uvaříte.

Součástí programu totiž obecně je i to, že si jídlo musíte naplánovat a připravit. Naši instruktoři vás v tom nenechají, poradí s množstvím nebo postupem, ale v zásadě bude vše na vás. Vyjma začátku, kdy vám jídlo ještě často připraví oni.

Jestli máš nějaká stravovací specifika, dej nám o tom prosím vědět dostatečně dopředu, nejpozději ve zdravotní deklaraci, kterou vyplňuješ při přihlašování. Nemělo by to být překážkou účasti, ale ať  se na to můžeme připravit.

Mohu s sebou brát mobil a další elektroniku?

Mobil si vzít můžeš, ale připrav se na to (a připrav na to i své okolí), že během expedice nemusí být signál, takže možná nebudeš na příjmu. Zároveň doporučujeme: zkus si těch pár dní užít bez něj. Mnozí říkají, že je to dobrý, tak tomu dej šanci.

Další elektroniku nedoporučujeme. Ať se případně něco nezničí. Je to ale na tobě, protože my za tyhle věci odpovědnost nepřebíráme.

Co budeme na expedici dělat?

Každá epedice je jiná. Dokonce i dva běhy jedné expedice mohou být trochu jiné. Vše vždycky záleží třeba na počasí, energii skupiny nebo bezpečnosti.

Co ale platí vždy: rozhodně se vydáme do přírody a v ní budeme fungovat jako skupina. Společně překonávat výzvy a nenadále situace, které se nám postaví do cesty. Třeba během putování, nocování nebo přípravy jídla. Stejně tak si budeme i jen užívat chvíle ležení v trávě, koupání v jezerech nebo sezení u ohně pod hvězdami. K tomu můžeš čekat povídání, čas strávený společně i o samotě nebo přemýšlení o životě. To vše protkané reflexemi (ohlédnutími) za tím, co se dělo: ať se z prožítého můžeš učit a rozvíjet. K tomu pomohou třeba teoretické modely, které ti představíme, nebo i hry a týmové úkoly.

Budeme se snažit být co nejvíc soběstační. Proto často fungujeme s batohem na zádech nebo si věci vezeme v lodi.

 

Zimní expedice

Co je potřeba za vybavení?

Něco třeba máš, něco ti můžeme půjčit my, některé věci půjčíš ve svém okolí a něco možná budeš muset koupit.

Hlavně potřebuješ kvalitní pevné boty do sněhu, oblečení do zimy a mokra, dobrý, otestovaný batoh, kvalitní spacák do zimy (můžeme zapůjčit fleecovou vložku) a tlustou (třeba nafukovací) karimatku. Sněžnice, pokud nechceš mít vlastní, pro tebe máme zajištěny (půjčení je v ceně kurzu).

Do menších skupin, ve kterých spolu budete bydlet a vařit si a které si dopředu domluvíme, bude třeba mít stan, vařič a lopatu na sníh. Podrobný popis vybavení dostaneš po přihlášení.

Stravovat se budeme společně, ale jídlo na první část kurzu a drobnosti si přivezete již z domova.

Kde vzít vybavení?

Od nás dostaneš seznam toho, co budeš potřebovat. Podle toho, co ti bude chybět, se můžeš poptat u kamarádů, přát si něco na Vánoce, využít půjčovny a s něčím pomůžeme my. Třeba sněžnice máš od nás automaticky půjčené. Na Prologu (přípravném víkendu) poradíme vychytávky, jak ušetřit.

Jak se na zimní expedici jí?

Na Prologu (přípravném víkendu) se rozdělíme do skupinek. V těch předem naplánujete jídlo na první část expedice a to si přivezete ječtě z domu. Na druhou část si ho pak naplánujeme a necháme dovézt na místě.

Jídlo si bude každá skupinka připravovat na vařičích, včetně čajů.

Během putování bude prostor na svačinky či oběd, který budeme jíst po cestě. Hlavním chodem dne však bude večeře, kterou si připravíme až po příchodu na tábořiště.

Půjde se někde umýt?

Někteří zvládnou sedm dní bez mytí a vadit jim to nebude, jiní použijí na mytí vodu z potoka, ohřátou vodu od ohně nebo jen sníh, který je sice drsným, ale nejdostupnějším čistícím prostředkem. Použít se dají i vlčené ubrousky. Jestli je chceš zahrabávat do sněhu, tak ber jen ty rozložitelné.

Jednou využijeme zázemí srubu, kde snáze ohřejeme vodu, sprchu však nečekej.

BEZPEČNOST A ZDRAVÍ

Jsou expedice Outward Bound bezpečné?

Ano. Na bezpečnost (lidí, věcí i okolí) dbáme hodně.

Samozřejmě totiž, že se potenciálně něco může stát, ale v rámci prevence děláme vše pro to, aby tomu tak nebylo. A kdyby se již přeci jen náhodou něco stalo, abychom byli připravení a minimalizovali negativní následky.

Slouží nám k tomu celý systém pravidel a postupů, díky kterým riziko omezujeme, v těch klíčových zcela vylučujeme. Zajišťujeme to vícenásobnou prevencí a dvojitou kontrolou aktivit. Však naše bezpečnostní standardy patří v tomto oboru mezi nejpřísnější na světě. A zároveň jsou pravidelně, minimálně jednou za dva roky, podrobovány kontrolám z naší mateřské organizace Outward Bound International. Díky tomu vždy víme, co a jak můžeme ještě zlepšit, respektive sami ostatní učíme, co a jak mohou lépe dělat oni.

Jaké zkušenosti mají vaši instruktoři?

Po našich instruktorech toho chceme hodně. Mimo praxe i mnohé certifikace. Proto za ně dáváme ruku do ohně.

Musí totiž být trenéry, facilitátory, risk managery i kouči v jedné osobě. A navíc i záchranáři, protože musí být schopni poskytnout první pomoc (všichni zdrsemjsou proškoleni na kurzech ZDrSEMu, někteří jsou i jeho instruktory). Proto prochází náročnou instruktorskou přípravou a mají za sebou často i tisíce hodin práce s lidmi. 

Nejsem dobrý plavec. Vadí to?

Většinou nevadí. Na každé expedici je totiž v případě vodních aktivit nutné nosit záchrannou vestu. Mít ji bude každý, bez ohledu na své plavecké dovednosti.

Na ty se ptáme ve zdravotní deklaraci, vyplňované před začátkem expedice, takže nám o svých dovednostech nebo obavách prosím napiš tam, ať s tím počítáme.

Mám zdravotní potíže. Mohu jet?

Snažíme se, aby na mohl jet opravdu každý, ale zároveň chceme maximálně dodržet bezpečnost a odpovědně situaci posoudit – i vzhledem k chystanému programu a občas i vzdálenosti odborné zdravotní péče.

Proto vyplňuje každý účastník (nebo jeho zákonný zástupce) kromě přihlášky také zdravotní deklaraci. Odtud se naši instruktoři dozví o tvých případných omezeních. Menší omezení jen vezmou na vědomí a v průběhu expedice jen přizpůsobí situaci tak, aby byl program zvládnutelný. Pokud je omezení komplikovanější, je možné, že se ti ozvou zpátky a budeme věc konzultovat, případně se radit s tvým lékařem nebo zákonnými zástupci. Nejde o to někoho vyřazovat, ale být schopni zajistit to, co je v případě zdravotních omezení třeba.

Jak je to s hygienou? Bude sprcha? Záchod?

Pokud nejsme zrovna v zázemí objektu (či lodi), chodíme na záchod do přírody. Na místě k tomu dáme i nějaké tipy a triky.

Co se týká další hygieny, čekej koupání v potocích nebo rybnících. V případě zvýšené potřeby hygieny (třeba při menstruaci) bude vždy možnost se opláchnout minimálně pitnou vodou z lahve. Případně je možné si vzít vlhčené ubrousky, ale jestli je nechceš odnášet s sebou zpátky do civilizace do koše, tak ber rozložitelné, prosím.

Dá se expedice zvládnout s menstruací?

Ano. Vždy o tom doporučujeme dát vědět instruktorskému týmu, aby mohl brát na situaci zřetel a třeba umožnil více času na přestávky či osobní zajištění čistoty. U vodních aktivit se s tebou domluví, zda je v pořádku ji absolvovat či nikoliv. Zpravidla to nebývá problém.

U zimních expedic (ale i jako nouzové řešení u jiných) se v každém případě hodí využití vlhčených hygienických ubrousků. Malé balení se k obvyklým proprietám snadno vejde a je to dobrá jistota. Jen prosíme: ber rozložitelné ubrousky. Tedy jestli je chceš zahrabávat v přírodě.

 

Zimní expedice

Co bezpečnost v zimě?

Když si dáme pozor na pár věcí, rizika jsou minimální. Zásadní je příprava: naučíme tě techniky, jak nebezpečí předcházet, dozvíš se, jaké vybavení je důležité, a kdy ho použít. Naši instruktoři budou stále se skupinou, budou ti umět poradit i zkontrolovat, zda je vše v pořádku.

Zároveň, ačkoli se budeme pohybovat na horském hřebeni, stále jsme blízko civilizace a v případě nutnosti máme připraveny únikové trasy. Stejně jako člověka s autem, který je vždy připraven se k nám dostat.

Nenašli jste, co hledáte? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme.

[Odesláním tohoto formuláře souhlasíš s použitím tvých výše uvedených údajů dle Zásad ochrany osobních údajů.]